34_20240701_083012.jpg

Vítězné sezóny našich dorostenců U19

Rozhovor s hráči a trenéry

Pro některé hráče je to druhý postup v řadě. Nejdříve s mladším dorostem, teď i ve starším dorostu. Jaký je to pro vás pocit?

Hráči: Je to dobrý pocit, přímo skvělý. Cítím, že náš tým je velmi silný a panuje tu skvělá atmosféra. To je to, proč vítězíme. Máme skvělou mentalitu a chceme vyhrávat, a to se nám daří.

Trenér Jirka: Nemůže to být samozřejmě jinak, než že je to úžasný pocit, který neomrzí. Je to výsledek nějaké dlouhodobé práce a je to jeden z důvodů, proč to děláme. To, že se nám to povedlo dvakrát za sebou, je úžasné. Na druhou stranu je to pro nás závazek do další sezony.

Trenér Honza: S některými kluky jsem v kabině již 4-5 let, takže je to obrovské zadosti učinění a odměna za ty roky práce, co jsme s Jirkou i dalšími trenéry klukům věnovali.

V průměru střílíte více než 4 góly na zápas. V čem spočívá síla a produktivita vašeho týmu?

Hráči: Síla spočívá v sehranosti a dobrému kolektivu. Jsme týmoví hráči, nejsme sólisti a všichni máme dostatečnou kvalitu.

Trenér Jirka: Je to určitě síla týmové spolupráce všech hráčů v kombinaci s individuální dovedností útočníků. Myslím, že za úspěchem stojí i naše fyzická zdatnost a rychlost hráčů.

Trenér Honza: Za mě je to určitě jistota, kterou máme v našich útočnících, kteří celou sezónu předváděli výborné výkony, takže se celý tým mohl spolehnout na to, že pokud dostaneme balón před branku, tak z toho s největší pravděpodobností bude gól.

Kdyby se měla atmosféra ve vaší kabině vyjádřit třemi různými slovy. Která tři slova by to nejvíce vystihovala?

Hráči: Motivace, podpora, přátelství.

Trenér Jirka: Touha, síla, soudržnost

Trenér Honza: Rodina, dřina, cílevědomost.

Byl nějaký zápas nebo okamžik, kdy jste pochybovali nad sílou týmu a měli pocit neúspěchu?

Hráči: Ano, byl to hned první zápas, který jsme prohráli. Ale tento pocit netrval dlouho.

Trenér Jirka: Nedá se říci, že bychom pochybovali nad sílou týmu. Že máme silný a kvalitní tým jsme věděli. Po předchozí sezoně v MD, kdy jsme neprohráli žádný zápas, to ale jednoznačně byl náš vstup do soutěže SD, kde nám hned první mistrák nevyšel. Protože jsme měli asi jeden z nejmladších týmů v soutěži, tak se hlavou honily různé myšlenky, které ale naštěstí utnul hned další zápas.

Trenér Honza: Jak napsal Jirka, o týmu jsme nikdy nepochybovali. Hned na začátku sezóny jsme dostali tvrdý střet s realitou, že to ve SD nemusí být tak jednoduché jako v MD, ale naše borce to nepoložilo a do konce sezóny, i přes občasné herní výpadky, jsme většinu zápasů zvládli a potvrdili sílu týmu.

Povězte něco o svých brankařích, jak je vnímáte?

Hráči: Jistota. Nikdy jsem nebyl tak v klidu, jako když mám za sebou gólmana jako je Tobey. Věřím, že v budoucnu tento pocit budou mít i ostatní s Kubou.

Trenér Jirka: Celou sezónu nám odchytal jediný brankář. V tabulce jsme druhý tým s nejnižším počtem obdržených gólů. Víme, kde má slabiny, na kterých budeme pracovat, ale máme dobrého gólmana a dovolím si říci, že v soutěži nebyl lepší.

Trenér Honza: I když Tobey u nás vlastně není tak dlouho, tak se velmi rychle zapracoval a získal si důvěru týmu i nás trenérů. Slabiny máme každý, ale u obou brankářů vnímám touhu se zlepšovat a poslouchat naše rady, takže budoucnost vidím v dobrých rukou.

Co vaše obrana, co nám řeknete k obranné činnosti?

Hráči: Obrana se hodně sehrála a je to i tím, že trénujeme rozehru zezadu.

Trenér Jirka: Máme rychlé a důrazné stopery, kteří se často podílejí i na výstavbě hry odzadu. Bohužel ale skoro celou jarní část soutěže jsme se museli obejít bez naší opory, Tomáše Vopěnky, který absentoval pro svalové zranění. Byla to citelná ztráta, kterou se nám naštěstí podařilo vyřešit. Na jeho pozici se postupně zapracoval Honza Bergmann, což je příslib do další sezony. To, že jsme druhý tým s nejnižším počtem obdržených gólů je samozřejmě vizitka nejen gólmana, ale i obrany.

Trenér Honza: Základ obrany tvoří již druhou sezónu stabilně podobní hráči, takže už je znát, že si dokážou role při bránění rozdělit a vytvořit tak jistotu vzadu. Letos bylo vidět, že se i snaží tu hru tvořit a pomáhat tak středu zálohy se zakládáním útočných akcí. Velmi dobře se na stoperu zapracoval H. Bergmann a ukázal, že do budoucna se jedná o velmi univerzálního hráče. Kluci většinou plnili vše, co jsme od obrany chtěli a také proto jsme neobdrželi tolik branek.

Jak silná je vaše záložní řada?

Hráči: Nejlepší v lize. Nikdo nemá tak technickou zálohu jako my ?.

Trenér Jirka: Hra celého týmu se odvíjí především od našich středních záložníků. Musejí podporovat jak ofenzivní, tak defenzivní část hry. V důležitých okamžicích umějí podržet balón nebo přistoupit k taktickému faulu. Bez naší záložní řady bychom určitě nedali nejvyšší počet gólů v soutěži. A vzhledem k faktu, že se nám podařilo celou soutěž vyhrát, tak máme asi velmi silnou zálohu ?

Trenér Honza: U nás hlavně SZ tvořili většinu hry, takže pokud to ve SZ neklapalo ideálně, odrazilo se to na výkonu celého týmu. Bylo fajn vidět, když kluci o poločase dostali nové pokyny nebo jsme si k výkonu něco řekli, tak vše začali plnit a hra najednou dostala úplně jinou rychlost a kvalitu a i díky tomu jsme celou soutěž ovládli.

A co útok, co zdobí vaše útočné hráče?

Hráči: Sehranost, rychlost, komunikace.

Trenér Jirka: Vstřelili jsme nejvíce gólů v soutěži, tak to bude asi koncovka. Máme několik útočníků a každý je typově trošku jiný a tato kombinace rychlosti, síly, umění podržet míč a koncovky nám vycházela celou sezónu. David Jovžij se stal nejlepším střelcem celé soutěže, kdy vstřelil 25 gólů a mezi TOP pěti střelci soutěže máme ještě 16 gólového Lukáše Mysíka, což je určitě dobrá vizitka našeho útoku.

Trenér Honza: Jak napsal Jirka, sedla nám kombinace našich útočných hráčů, kdy každý přinesl na hřiště to nejlepší ze sebe a v kombinaci to přinášelo ovoce.

Někteří hráči, narozeni v roce 2005, se s vámi loučí a přecházejí do mužské kategorie. Co to pro vás znamená a co by vzkázali týmu U19, za který již nemohou hrát?

Hráči: Upřímně, trochu se bojím že můj čas ve světě fotbalu se pomalu krátí. Každopádně, přeji klukům co nejvíce úspěchů ve fotbale i osobním životě. Nadále je budu podporovat, a doufám že dají 3. titul v řadě. Ale ještě se mě úplně nezbavíte, budu na vás čekat ve chlapech.

Trenér Jirka: Odcházejí nám čtyři kluci a bude to určitě citelná ztráta. Musíme si s tím poradit a nahradit je. V některých zápasech se nám stalo, že nějaký z kluků chyběl, ale i tak se nám dařilo vyhrávat. Nikdy se nám ale nestalo, že by chyběli všichni. Do další sezóny nás posílí kluci z MD, kteří pro svůj věk už nemohou v MD pokračovat a možná se nám povede nějaký přestup z jiných oddílů.

Trenér Honza: Bude to minimálně v záložní řadě velká ztráta a zároveň velký tlak na kluky, kteří je na těchto postech nahradí, avšak kvalita v týmu je vysoká a pokud by se povedlo tým ještě doplnit o 1-2 kvalitní hráče, tak budeme určitě stejně ne-li více kvalitní než letos.

Jaká máte očekávání od příští sezóny?

Hráči: Jdeme si pro hattrick :), i když to bude mnohem těžší, tak věřím, že uhrajeme velmi dobré místo v tabulce.

Trenér Jirka: Vzhledem k posledním sezónám to nemůže být jinak a očekávání jsou jistě vysoká. Náš tým se po první sezóně ve SD už otrkal, získal zkušenosti a je o rok starší. Věřím, že se nám i v další sezóně bude dařit a budeme atakovat nejvyšší příčky.

Trenér Honza: Já osobně očekávám od kluků ty nejlepší výkony a samozřejmě útok na Zlatý hattrick. Soutěž bude určitě velmi náročná a kluky čekají úplně nové týmy, takže toho na ně bude hodně, ale věřím, že se s tím dokážou vypořádat a soutěž v klidu udrží ideálně s tím titulem, popřípadě TOP 5.